17-4PH öljylle ja kaasulle: venttiilivarret, pumpun akselit ja kaivonpää

Oct 27, 2026

17-4PH ruostumaton teräs öljylle ja kaasulle 2026|Hinta, tiedot ja toimittaja

 

17-4PH (UNS S17400) ansaitsee paikkansa öljy- ja kaasualalla, koska se toimittaa noinkolme kertaa myötöraja 316L murto-osalla nikkeliseoksen hinnasta. Venttiilien varret, pumpun akselit ja kaivon pään verhoilu ovat koko liiketoiminnan asia.

 

Yksi sääntö ohittaa kaikki muut tässä arvosanassa tehdyt päätökset:H₂S (hapan) -palvelussa 17-4PH on toimitettava H1150D (kaksois-vanhentunut) -tilassa enintään 33 HRC:n NACE MR0175 / ISO 15156-3 mukaisesti. H900, H1025 ja H1075 hylätään.Varsi, joka on määritetty "17-4PH" ilman ehtoa, on poikkeama, joka odottaa tapahtuvansa.

 

Kaksi kovaa rajaa muistaa:

  • Älä käytä 17-4PH:ta offshore-venttiilin varrelle, jotka ovat alttiina meriilmakehille- ulkoinen kloridijännityskorroosiohalkeilu on todellinen vikatila, jota maali ei korjaa. Valitse 2507 duplex, 6Mo tai nikkeliseos.
  • Huoltoikkuna on noin −40 astetta +315 asteeseen.Siirry sen yläpuolelleInconel 718.

Osta se baariksiASTM A564 / ASME SA-564(tai takeetASTM A705 / SA-705), vuotiaitaH1150D, kanssaFI 10204 3.2 MTRja100 % kovuuden tarkastusjokaisessa hapanpalvelutilauksessa.

 

Miksi 17-4PH ja mihin se todella sopii?

 

17-4PH on martensiittista saostuskarkaisua ruostumatonta terästä - noin 17 % Cr, 4 % Ni, 4 % Cu, johon on lisätty Nb/Ta. Vanhennat sitä alhaisessa lämpötilassa (480-621 astetta) saadaksesi voimaa, ja voima tuleeilmanperinteisen 13Cr (410) martensiittisen ruostumattoman teräksen hauras, vaikeasti hitsattava käyttäytyminen.

 

Öljyssä ja kaasussa tämä yhdistelmä kannattaa osissa, joiden on kestettävä painetta, vastustettava eroosiota ja kestettävä tuotetut nesteet, jotka eivät ole aggressiivisen happamia:

Komponenttiluokka

Tyypilliset osat

Miksi 17-4PH

Venttiilit

Varret, pallot, istuimet, portit, verhoilu

Lujuus + kulutuskestävyys; ferromagneettinen, joten MPI toimii

Pumput

Akselit, männät, hihat

Korkea väsymislujuus, pitää mitat ikääntymisen jälkeen

Kaivonpää / joulupuu

Ripustimet, karat, konepellit, navat, sovittimet

Vahvuus kohtuullisin kustannuksin vs. Inconel

Pohjareikä

Karat, alaosat, testityökalut, BOP-komponentit

SCC-resistanssi H1150D:ssä; hyvä sitkeys

Kiinnikkeet

Nastat, pultit (muu kuin B7 vaihto mahdollisuuksien mukaan)

Korkea lujuus-koko-suhde

Se on kustannustehokas keskitie: vahvempi kuin mikään austeniittinen ruostumaton teräs, halvempi kuin Inconel 718 tai 925 ja paljon muokattavampi kuin 410.

 

17-4PH for Oil & Gas: Valve Stems, Pump Shafts & Wellhead

 

17 4PH-standardit (ASTM / ASME / API / NACE / ISO)

 

Ilmoita standardi ja versio jokaisessa ostotilauksessa. Kiinteistöjen vähimmäisvaatimukset ja testaustiheys eroavat merkittävästi kaupallisten ASTM-luokkien ja tiukempien AMS-ilmailuspesifikaatioiden välillä - samassa nimellistilassa.

Tuotemuoto / toimiala

Ensisijainen standardi

Huomautuksia

Tanko, lanka, muodot (yleinen)

ASTM A564 / A564M (tyyppi 630)

Määrittää ehdon A ja H900–H1150 minimit

Levy, levy, nauha

ASTM A693

Rinnakkaisominaisuustaulukot tasaiselle tuotteelle

Takoot

ASTM A705 / A705M

Kaivonpäiden navat, ripustimet, karat

Castings

ASTM A747 (CB7Cu-1 / CB7Cu-2)

Valettu vastaava, samanlainen ikääntymisvaste

ASME vastineet

SA-564, SA-693, SA-705

Koodileimattuja painelaitteita varten

Aerospace bar / takeet

AMS 5643 / 5622

Tiukempi kemia + erän hallinta

Hapan palvelun pätevyys

NACE MR0175 / ISO 15156-3

Katon kovuus kunnon mukaan

Ylävirran laitteet (yleinen)

NACE MR0103 / ISO 17945

Täydentää MR0175

Kaivonpää ja joulukuusi

API 6A

Materiaali + PR-luokituskehys

Putkilinjan venttiilit

API 6D

Venttiilin erittely

Kierreliitokset

API 7-2

Pyörivät olkapäät kierreprofiilit

Maanalaiset varoventtiilit

API 14A

Porareiän turvavarusteet

Pultat

API 20E

Metalliseospultit kaivotyömaille

 

UNS S17400 · ASTM A564 / A693 / A705 Type 630 bar plate sheet forgings suppliers

 

Kemiallinen koostumus (ASTM A564 / A693, paino-%) – lähtötaso jokaisen MTR:n on raportoitava:

C

Cr

Ni

Cu

Nb+Ta

Mn

Si

P

S

Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,07

15.0–17.5

3.0–5.0

3.0–5.0

0.15–0.45

Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00

Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00

Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,040

Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030

 

Ei-neuvoteltavissa oleva: NACE MR0175 / ISO 15156 Sour-Service Rule

 

Tämä on tärkein yksittäinen käyttösääntö 17-4PH:lle öljyssä ja kaasussa. Rikkivety (H2S) -ympäristöissä onnistuteivalitse vahvin kunto. Korkeampi kovuus korreloi suoraan herkkyyden kanssa sulfidijännityshalkeilulle (SSC).

 

NACE MR0175 / ISO 15156-3 sarjat aenimmäiskovuus katto - 33 HRC 17-4PH- ja rajoittaa hyväksyttäviä ehtoja:

Kunto

Ikääntyminen

Kovuus (nimellinen)

Hapan palvelun asema NACE MR0175:n mukaan

H900

480 astetta / 1 h

40-47 HRC

Ei hyväksyttävää

H1025

550 astetta / 4 h

34–42 HRC

Ei hyväksyttävä (nimellinen minimiarvo ylittää 33 HRC)

H1075

580 astetta / 4 h

31–38 HRC

Ei hyväksyttävää

H1150

620 astetta / 4 h

28-37 HRC

Hyväksyttävä *tapauskohtaisesti*, kovuustarkistuksen alaisena Alle tai yhtä suuri kuin 33 HRC

H1150D

620 astetta / 4 h × 2 (kaksinkertaisesti vanhentunut)

Pienempi tai yhtä suuri kuin 33 HRC

Ehdoitta hyväksytty

H1150M

760 astetta + 620 astetta

Pienempi tai yhtä suuri kuin 33 HRC

NACE-hyväksytty, maksimaalinen sitkeys

Määritä H1150D hapan palvelua varten. Ei H900. Ei H1150 "ellei sitä ole vahvistettu".Kaksoisvanhenemissykli jalostaa mikrorakennetta ja pitää kovuuden 33 HRC:ssä tai sen alapuolella kaikissa tuotemuodoissa ja osien kooissa – juuri sen Code-runko hyväksyy ilman taistelua.

 

17-4PH Material Forging Factory

 

H1150D vähimmäisominaisuudet (ASTM A564 / NACE-perusteinen)

Omaisuus

Minimi

Vetolujuus (Rm)

860 MPa (125 ksi)

0,2 % myötöraja (Rp0,2)

725 MPa (105 ksi)

Pidentymä

16%

Kovuus

Pienempi tai yhtä suuri kuin 33 HRC

Charpy V-lovi @ −6 astetta

Suurempi tai yhtä suuri kuin 60 J

Charpy V-lovi @ −46 astetta

Suurempi tai yhtä suuri kuin 27 J

 

Kovuuden vahvistamisen oppitunti

Vakavalla hapankaasukentällä (≈27 % H₂S, kloridi jopa 80 000 mg/L) yhdeksän 185 NACE-yhteensopivasta venttiilivarresta epäonnistui 15 kuukauden sisällä. Varret määriteltiin H1150plusH1150D. Kun epäonnistunut materiaali mitattiin, kovuus palasi takaisinC32–C33 - C22–C30:n yläpuolella raportoidut tehdassertifikaatit.

 

Materiaali oli oikea. Speksi piti paikkansa. Varmistuskuri ei ollut. Siksi operaattorit nyt vaativat100 % kovuustarkastus ASTM E18 mukaanja täydelliset myllytestiraportit jokaisesta hapanpalvelutilauksesta.

 

Offshore-varoitus

17-4PH on yleinen venttiilivarren materiaalimaissaja matalan lämpötilan hiiliteräsrunkoventtiilit. Se oneiehdotettuoffshore-venttiilin varret: meriympäristössä ulkoinen kloridijännityskorroosiohalkeilu on todellinen vikatila, eikä pinnoitus vähennä sitä. Offshore-käytössä vastaus on eri metalliseosperheen - 2507 dupleksi (UNS S32750), 6Mo (254SMO, UNS S31254) tai nikkeliseos – ei erilainen 17-4PH-laatu.

 

"NACE-todistusta" ei ole

Toisin kuin CE-merkintä tai API-monogrammi, on olemassaei kolmannen osapuolen NACE-sertifikaattiakomponentille. NACE MR0175 / ISO 15156 -vaatimustenmukaisuus on valmistajan vakuutus, jota tukevat jäljitettävyysasiakirjat:

  • MTR:t(FI 10204 3.1 tai 3.2), joissa on kemian, lämpökäsittelyennätys ja kovuustulokset, jotka ovat jäljitettävissätodellinentoimitettu osa;
  • WPQR:tosoittaa, että kaikki hitsit täyttävät NACE-kovuusrajat post-PWHT-tilassa;
  • kirjoitettuvaatimustenmukaisuuslausuntovalmistajalta.

 

17-4PH Sovellukset Komponentti Deep-Dive

 

17-4PH for Oil & Gas

 

Venttiilin varret

Varret kantavat varren vääntömomentin, konepellin kuormituksen ja usein työntövoiman 介质 paineen. 17-4PH inH1025on yleinen oletusarvoei-hapankorkeapaineiset varret (hyvä lujuuden ja sitkeyden tasapaino). sisäänhapanpalvelu, se onVain H1150D.

  • Tyypilliset varren halkaisijat: 20–100 mm (¾–4 tuumaa), pituudet 200–800 mm.
  • API 6D / API 6A venttiilit; venttiilin materiaalispesifikaatiossa mainittu varsimateriaali.
  • Ferromagneettinen - magneettisten hiukkasten tarkastus (MPI) ASTM E709:n mukaan toimii suoraan. 316-runkoa ei voida määrittää MPI:llä samalla tavalla.
  • Kriittinen virhe vältettävä: määritetään "17-4PH varsi" ilman ehtoa, sitten vastaanotetaan H900 (40+ HRC) - mikä onei ole vaatimusten mukainenhapan palvelu ja liian kova monien istuimen/kierteen yksityiskohtien vuoksi.

 

Pumpun akselit

Akselit tarvitsevat väsymislujuutta ja mittapysyvyyttä vanhenemisen jälkeen. Kone sisäänKunto A(pehmeä, ~30–33 HRC), sitten ikää.

  • Tyypilliset halkaisijat: 30–150 mm; pituudet 1-6 m.
  • H1025 on tavallinen käyttöehto maa- ja ei-hapan pumpuille; H1150D hapan (esim. tuotettu vesi, hapan raaka) palvelut.
  • Merivedellä voideltavat tai raakamerivesipumput: 17-4PH oneioikeanpuoleinen akselin materiaali - PREN ≈ 17, lähellä 304. Käytä 2205 dupleksia tai nikkeliseosta. Raja on kloridipitoisuus ja pysähtyminen, ei pelkästään pumpun käyttö.

 

Kaivonpää ja joulukuusen osat

Ripustimet, karat, konepellit, navat ja sovittimet toimivat API 6A -paineluokituksen mukaisesti. Nämä ovat melkein ainataottu ASTM A705 / SA-705, sitten kaksinkertainen vanhentaminen H1150D:ksi happaman altistuksen varalta.

  • Taontamassan halkaisija yleensä 100–600 mm; valmiit koneistetut painot ~20 kg:sta useisiin satoihin kg.
  • NORSOK M-650 -pätevyys vaaditaan usein offshore-matkoilletakeet(Huomaa: tämä on taonta, ei yllä oleva offshore-varsikloridi-SCC-rajoitus - erilainen vikatila).
  • Yli ~315 astetta tai HPHT-kaivoissa insinöörit siirtyvät Inconel 718:aan; 17-4PH lujuus ja korroosionkestävyys heikkenevät molemmat katon ohi.

 

17-4PH Oil & Gas Servicen mekaaniset ominaisuudet

 

Kunto

Veto (MPa)

Tuotto (MPa)

Pitkä. %

Kovuus

NACE hapan

H900

Suurempi tai yhtä suuri kuin 1 310

Suurempi tai yhtä suuri kuin 1 170

Suurempi tai yhtä suuri kuin 10

40-47 HRC

Ei

H1025

Suurempi tai yhtä suuri kuin 1 070

Suurempi tai yhtä suuri kuin 1 000

Suurempi tai yhtä suuri kuin 12

34–42 HRC

Ei

H1150

Suurempi tai yhtä suuri kuin 931

Suurempi tai yhtä suuri kuin 724

Suurempi tai yhtä suuri kuin 16

28-37 HRC

Tapauskohtaisesti

H1150D

Suurempi tai yhtä suuri kuin 860

Suurempi tai yhtä suuri kuin 725

Suurempi tai yhtä suuri kuin 16

Pienempi tai yhtä suuri kuin 33 HRC

Kyllä (ehdoton)

Suunnitteluohje:H1025 on tasapainotettu oletus ei-hapan venttiilin trimmille ja pumpun akseleille. H1150D on pakollinen hapan. H900 kuuluu vain kuiviin, syöpymättömiin, lujuuskriittisiin osiin (toimilaitteen tapit, kastumattomat rakenneosat) - ei koskaan kostuneisiin tai happamiin komponentteihin.

 

17 4PH Pyöreä palkki Osakkeen koot ja paino

 

Pyörötanko on varsien ja akselien hallitseva raaka-aine. Alla oleva taulukko on todellisia varastoitu H1150D painotietoja (kg per lineaarimetri) - käytä sitä raakamassan mitoittamiseen ja materiaalikustannusarvioon ennen koneistusta.

Halkaisija (mm)

kg/m

Halkaisija (mm)

kg/m

25.4

4.2

101.6

64.7

31.75

6.2

114.3

80.3

38.1

9.2

127

100

44.45

12.1

152

147

50.8

16.2

203.4

261

57

19.9

254

402

63.5

25.0

305

580

76.2

36.8

355.6

797

91

52.2

-

-

Baarivarasto on yleisesti saatavilla osoitteestaØ 6 mm - 800 mm(ASTM A564); taonta harkot/askelmat halkaisijaltaan 600 mm ja yli. Pituudet tyypillisesti 3-6 m, tilaustilaus.

 

17-4PH hintamoduuli – koon ja painon mukaan (2026)

 

Kaikki alla olevat luvut ovatohjeelliset vuoden 2026 budjettialueet, EXW/FOB, yksiosaisesta pieneen erän, vahvistettu useiden toimittaja- ja markkinatietosarjojen perusteella. Todellinen tarjouksesi muuttuu sertifiointitason, määrän, alueen ja nikkeli/kuparilisän mukaan.Mainitse aina kunto ja todistus ennen hintojen vertailua.

 

Taulukoissa käytetyt perusmateriaalioletukset:

  • Kaupallinen, NACE H1150D -sertifioitu tanko (FI 10204 3.1):5,00–7,00 dollaria / kg
  • Aerospace AMS 5643 bar (täysi jäljitettävyys, UT, makroetch):15,00–22,00 $ / kg
  • Takomot (A705, karkeasti työstetty):10,00–22,00 $ / kgsertifikaatista riippuen

 

Pyöreä tanko - metrihinta (kaupallinen sertifioitu H1150D vs AMS)

Halkaisija (mm)

kg/m

Kaupallinen $/m

AMS $/m

44.45

12.1

$61–85

$182–266

50.8

16.2

$81–113

$243–356

76.2

36.8

$184–258

$552–810

101.6

64.7

$324–453

$971–1,423

127

100

$500–700

$1,500–2,200

203.4

261

$1,305–1,827

$3,915–5,742

Ilmainen tarjous

Valmis komponentti - arvioitu hinta (yksittäinen, kaupallinen H1150D-sertifioitu)

Komponentti

Raaka koko

Raakapaino

Materiaali $

Arvioitu lopputulos $*

Venttiilin varsi

Ø44,45 × 450 mm

5.5 kg

$27–38

$120–180

Venttiilin varsi (iso)

Ø57 × 600 mm

11.9 kg

$60–83

$180–260

Pumpun akseli

Ø76,2 × 2 000 mm

73.6 kg

$368–515

$900–1,300

Pumpun akseli (raskas)

Ø101,6 × 3 000 mm

194 kg

$970–1,360

$1,800–2,600

Kaivonpään ripustin taonta

Ø250 mm, viimeistely ~120 kg

Varastossa ~160 kg

$1,600–3,520

$3,500–5,500

Karan / konepellin taonta

Ø350 mm, viimeistely ~300 kg

Varastossa ~380 kg

$3,800–8,360

$8,000–13,000

Valmis arvio=materiaali + karkea/viimeistelytyöstö + H1150D lämpökäsittely + UT (ASTM A388) + 100 % kovuuden tarkistus (ASTM E18) + EN 10204 3.2 MTR + kierteitys (API 7-2 soveltuvin osin). Koneistus/laadunvarmistus lisää noin 80–180 dollaria valmiita kiloja kohden* monimutkaisuudesta riippuen.

 

Mikä muuttaa 17-4PH hintaa?

  • Kunto:Kunto A on halvin (ei ikääntymistä). H1150D lisää toisen vanhentamisjakson + varmennus. H900 lisää eniten lämpökäsittelyä.
  • Sertifiointi:3,1 → 3,2 lisää ~8–15 %; NACE-todentaminen lisää testausta; AMS 5643 lisää 40–100 % kaupalliseen verrattuna.
  • Lomake:Tanko on alin $/kg; takeet kuljettaa tako + tuottopalkkio; tarkkuushiottu massa lisää entisestään.
  • Määrä:5 tonnin myllylämpö voittaa 50 kilon koetilauksen 20–40 % kilolta.
  • Alue:Kiinasta peräisin oleva kaupallinen baari on noin 20–40 % alle eurooppalaisen/pohjoisamerikkalaisen vastaavan laadun.

 

Päätöksen tarkistuslista – O&G:lle määritetään 17-4PH

 

1. Onko H₂S (hapan palvelu)?Kyllä → määritäH1150D, pienempi tai yhtä suuri kuin 33 HRC, NACE MR0175 / ISO 15156-3. Stop. Ei → siirry kohtaan 2.

2. Onko se alttiina offshore-/meriilmakehälle?Kyllä →älä käytä 17-4PHulkoisille varrelle; valitse 25-7 duplex, 6Mo tai nikkeliseos. Ei → siirry kohtaan 3.

3. Kuljettajan maksimivoimakkuus, ei/lievästi syövyttävä?Kyllä → H900 vain kuiville rakenteellisille (kostumattomille) laitteille. Muuten → 4.

4. Voiman + sitkeys tasapaino (venttiilin trimmaus, pumpun akseli, maahuolto)? → H1025.

5. Hapan vai max SCC-kestävyys / matalan lämpötilan sitkeys? → H1150D.

6. Käyttölämpötila yli ~315 astetta vai HPHT?→ astu ylösInconel 718; 17-4PH on ulkona.

7. Määritä standardi ja versio:ASTM A564 / A705 (tai ASME SA-…); AMS 5643 vain, jos vaaditaan ilmailu-avaruustason jäljitettävyyttä.

8. Vaadi ehto PO:ssa- Pelkästään "17-4PH" on epätäydellinen. Ilmoita nimenomaisesti H900/H1025/H1150D.

9. Vaadi EN 10204 3.2 MTR + 100 % kovuuden vahvistus (ASTM E18)jokaisessa hapanpalvelutilauksessa.

10. Vaadi UT (ASTM A388) ja MPI (ASTM E709)taotuille / kriittisille kastuville osille.

11. Vahvista hitsausmenettely (jos hitsattu):Hitsauksen jälkeinen vanheneminen palauttaa HAZ-lujuuden; tarkista NACE-kovuus PWHT:n jälkeisessä kunnossa.

12. Vahvista mittojen supistuminen:ikääntyminen kutistuu ~0,04–0,06 % (H900) ~0,09–0,12 %:iin (H1150). Rouhintakone A-kunnossa, ikä, sitten viimeistelykone - tai käytä offsetia.

 

FAQ:

 

Onko 17-4PH hyväksytty happamaan palveluun NACE MR0175:n mukaisesti?

Kyllä, mutta vain H1150D (kaksois-vanhentunut) -kunnossa, enintään 33 HRC:n NACE MR0175 / ISO 15156-3 mukaisesti. H900, H1025 ja H1075 eivät ole hyväksyttäviä.

 

Mikä ehto 17-4PH on NACE-yhteensopiva?

H1150D hyväksytään ehdoitta. H1150 hyväksytään tapauskohtaisesti vain, jos kovuus on todennettu Vähemmän tai yhtä suuri kuin 33 HRC. Kaikki vahvempi (H900/H1025/H1075) hylätään.

 

Voidaanko 17-4PH käyttää offshore-venttiilin varrelle?

Ei suositella. Meriympäristössä ulkoinen kloridijännityskorroosiohalkeilu on todellinen vikatila, joka ei pysähdy. Käytä offshore-varsiin 25-7 duplex-, 6Mo- tai nikkeliseosta.

 

Mikä on maksimikovuus 17-4PH H₂S-palvelussa?

33 HRC, NACE MR0175 / ISO 15156-3 mukaan. Varmista, että se on 100 % huoltopalveluista, pelkkä ASTM E18 - -sertifikaatti ei riitä.

 

Onko H1150 sama kuin H1150D?

No. H1150 on yksittäinen 4 tunnin vanhentamissykli 621 asteessa (kovuus 28–37 HRC, osittain yli NACE-rajan). H1150D on kaksinkertainen vanhentuminen (kaksi peräkkäistä jaksoa) ja pitää jatkuvasti alle 33 HRC:n tai yhtä suuren kuin 33 HRC - happamalle palvelulle määritetty ehto.

 

Mikä ASTM-spesifikaatio kattaa 17-4PH baarin öljylle ja kaasulle?

ASTM A564 / A564M (tyyppi 630) tankoille, langoille ja muodoille; ASTM A705 takomoille; ASTM A693 levylle/levylle. ASME-vastineet ovat SA-564, SA-705, SA-693.

 

Mikä API-standardi kattaa kaivonpään 17-4PH komponentit?

API 6A ohjaa kaivonpäätä ja joulukuusen laitteita. API 6D kattaa putkiston venttiilit; API 7-2 kattaa kierreliitännät; API 14A kattaa maanalaiset varoventtiilit.

 

Voitko hitsata 17-4PH venttiilin varret?

Kyllä – toisin kuin ruostumaton 410 martensiitti, 17-4PH on kohtuullisen hitsattavissa. Hitsauksen jälkeinen vanheneminen palauttaa lujuuden HAZ:iin. Hapan palvelua varten tarkista NACE-kovuusrajat post-PWHT-tilassa.

 

Mikä lämpötilaraja koskee 17-4PH öljyssä ja kaasussa?

Karkeasti −40 asteesta +315 asteeseen jatkuvaa. Sen yläpuolella lujuus ja korroosionkestävyys laskevat; insinöörit siirtyvät Inconel 718:aan HPHT-kaivoja varten.

 

Miksi valita H1150D H1150:n sijaan hapanta palvelua varten?

Koska H1150:n nimellinen kovuus (28–37 HRC) on osittain 33 HRC NACE-katon yläpuolella. H1150D:n kaksinkertainen vanheneminen pitää luotettavasti alle 33 HRC:n kaikissa osissa – ei lämpöä lämmöltä uhkapeliä.

 

Kuinka paljon 17-4PH maksaa kilolta vuonna 2026?

Kaupallinen H1150D-tanko maksaa noin 5–7 dollaria/kg; AMS 5643 ilmailutanko 15–22 dollaria/kg; takeet 10-22 dollaria/kg. Ehto A on halvin; ikääntyminen ja sertifiointi lisäävät kustannuksia.

 

Mitä eroa on 17-4PH:n ja 13Cr:n (410) välillä venttiilin varrelle?

Molemmat ovat martensiittisia, mutta 17-4PH on sadekarkaistua (saanto ~725–1170 MPa vs. 410:n ~550 MPa) ja paljon hitsattavampi. 410-sisustus happamaa käyttöä varten on pehmeähehkutettava enintään 22 HRC:hen; 17-4PH H1150D saavuttaa enintään 33 HRC:n paljon suuremmalla lujuudella.

 

Tarvitseeko 17-4PH NACE-todistuksen?

Kolmannen osapuolen NACE-sertifikaattia ei ole olemassa. Vaatimustenmukaisuus on valmistajan vakuutus, jota tukevat EN 10204 MTR:t, WPQR:t ja vaatimustenmukaisuusvakuutus – kaikki jäljitettävissä toimitettuun osaan.

 

Voiko 17-4PH korvata Inconel 718:n kaivonpääpalvelussa?

Vain alle ~315 astetta ja kohtalaisen syövyttävässä, ei-HPHT-käytössä. Sen yläpuolella tai aggressiivisissa hapan/HPHT-kaivoissa Inconel 718 on oikea lisäys.

 

Missä kokoluokissa 17-4PH pyöreä tanko on saatavilla?

Varastossa noin Ø 6 mm - 800 mm (ASTM A564), pituudet 3-6 m, mittatilaus. Takoot ovat halkaisijaltaan 600 mm+. Painotiedot metriä kohden on esitetty kohdassa 6.

 

ViitteetStandardit (virallinen):

ASTM A564 / A564M – saostuksella karkaistuvat ruostumattomasta teräksestä valmistetut tangot, vaijerit ja muodot (tyyppi 630)

ASTM A693 - Sakkakarkaiseva ruostumaton teräslevy, -levy ja -nauha

ASTM A705 / A705M - Saostuskovettuva ruostumattoman teräksen takeet

ASME SA-564 / SA-693 / SA-705 - Koodia vastaavat tiedot

AMS 5643 / AMS 5622 - Ilmailutanko ja takeet

NACE MR0175 / ISO 15156-3 - Sour-palvelun kovuusrajat

NACE MR0103 / ISO 17945 - Varusteet

API 6A, API 6D, API 7-2, API 14A, API 20E

ASTM A388 (UT), ASTM E18 (kovuus), ASTM E8/E23 (mekaaninen), ASTM E709 (MPI)

FI 10204 - Materiaalitestiraporttityypit (3.1 / 3.2)

 

Lisätietoja:

17-4PH ruostumaton teräs: Täydellinen suunnitteluopas

H900 vs H1025 vs H1150: mikä ehto sinun tulisi määrittää?

17-4PH Hinta 2026: USD/kg lomakkeen, kunnon ja sertifioinnin mukaan

17-4PH vs 316L: Lujuus, korroosio ja hinta

17-4PH vs 15-5PH: Mikä PH ruostumaton teräs tulisi määrittää?

Koneistus 17-4PH: Työstökarkaisu (työkalut ja syötteet)